Silanti kā zobu aizsardzības metode

Jaunās paaudzes stikla jonomēru silanti
Jaunās paaudzes stikla jonomēru silanti

Silanti. Jaunas metodes, kas palīdz pasargāt pastāvīgos zobus no kariesa. Mūsdienīgi stikla jonomēru materiāli.

  

Zobārstniecībā jau sen pielieto silantu pārklājumu, lai aizsargātu no kariesa tikko izšķīlušos pastāvīgos zobus - molārus. Dažreiz silantus sauc par profilaktiskām plombām. Parasti silantu uzklāj uz vesela zoba BEZ URBŠANAS, tikai speciāli attīrot un apstrādājot zobiņu. Silanta uzklāšanas procedūra ir ABSOLŪTI BEZSĀPĪGA. Svarīgi - PĀRKLĀŠANAS LAIKĀ ZOBS NETIEK TRAUMĒTS VAI MEHANISKI IETEKMĒTS!( izņēmums – jā zobā jau ir neliels bojājums emaljas robežās - izmanto invazīvu silanta uzklāšanas metodi). Silants veido uz zoba virsmas cietu pārklājumu, kas pasargā zoba vissīkākos iedobumiņus no baktēriju un ēdienu atlieku iekļūšanas un uzkrāšanās – kariesa galveno cēloni.   Veiksmīgai prognozei jāņem vērā daži svarīgi faktori:  •    pastāvīgais zobs izšķilies nesen un vēl nepaspēja pakļauties sabrukšanas procesiem;
  •     pastāvīgais zobs - molārs( 6. vai 7. vai 8. zobs) vai premolārs( 4.vai 5.zobs). Tieši šiem zobiem uz košļājamās virsmas ir padziļinājumi un bedrīte
  •       dažiem cilvēkiem šīs zobu bedrītes nav dziļas no dabas – TAD SILANTUS NEVAJAG LIKT!!! Kā arī ar silantiem nepārklāj incisīvus( 1.un 2. zobs) un acu zobus( 3.zobs), jo to anatomiskā formā un atrašanās vieta mutē veicina labu pašattīrīšanos, šiem zobiem ir mazāk potenciāli bīstamu kariesa veidošanās nosacījumu, kā arī  zobi atrodas tuvāk centram – daudz vieglāk tīrīt ar zobu birsti un pastu. 
  •      Zobu pārklāšana ar silantiem negarantē absolūti pilnu aizsardzību pret bojājumiem! Ar silantiem tiek pārklātas centrālas fisūras – visdziļākās bedrītes un spraugas zoba košļājamajā virsmā. Zobi obligāti jātīra katru vakaru pirms gulētiešanas, izmantojot zobu pastu un birsti (3 minūtes), tad ar zobu diegu, attīrot starpzobu spraudziņas.
  •     Parasti silanti tiek uzlikti uz bērna sānu zobiem – pastāvīgiem molāriem, kuri tikai nesen parādījās mutē, tas ir 6. zobs( pirmais molārs) 5-7 –gadīgiem bērniem. Pārējie molāri parasti tiek pārklāti uzreiz pēc šķelšanas - 10-14-gadu vecumā.

   Agrāk zobu pārklāšanā mēs plaši izmantojām sveķu saturošus materiālus
( kompozītus), kuri cietēja ar speciālas lampas palīdzību (resin based fissure sealant). Pašlaik vairāk lieto stikla jonomēru materiālus( glass ionomer sealant). Savā praksē mēs izmantojam stikla hibridjonomēru materiālu EQUIA Forte (GC, Japāna). Šis inovatīvais pēdējās paaudzes materiāls apvieno stikla jonomēra un kompozīta īpašības.

    Pat vismazākie un visbailīgākie pacienti novērtēja pēdējās paaudzes stikla jonomēru silantus. Pateicoties vienkāršai, ātrai un ērtai „finger-press”” materiāla uzlikšanas tehnikai, pēc 2-3 minūtēm laimīgs mazais pacients ar smaidu aiziet no zobārsta kabineta. Mūsu mazie pacienti, kuri kaut reizi apmeklēja mūsu praksi, zina, ka viņus vienmēr gaida neliela dāvana – pateicība par pacietību!

    Manuprāt, īpaši svarīgi pārklāt zobus ar silantiem tiem mazuļiem, kam jau bija problēmas ar piena zobiem, kas bieži norāda uz ģenētiskiem kalcija vielmaiņas traucējumiem. Bieži es tādiem pacientiem uzreiz dodu homeopātiskus kalcija savienojumus. Zobi – organisma spogulis. Daudzas veselības problēmas, pirmkārt, parādās mutē kā ātrs karies, sakodiena traucējumi, smaganu čūliņas, mutes kaktiņu plaisiņas. 

    Silanti? Rekomendēju! Tas ir ātrs, absolūti nesāpīgs, nedārgs( 10 eiro) kariesa profilakses līdzeklis. Galvenais – nenokavēt, jo silanti ir efektīvi tikai tad, kad tiek aplicēti uz veseliem, nesen izšķīlušajiem, pastāvīgiem zobiem.