Aktuāli

Par agrīnās bērnu rehabilitācijas nepieciešamību
Par agrīnās bērnu rehabilitācijas nepieciešamību

Fizioterapeite Tatjana Vasiļevska ( Krāslava):

Kāpēc jaundzimušajām var rasties problēmas?

*      Pirmais, kas var negatīvi ietekmēt mazuļa veselību, atrodoties vēl mammas puncī, – apkārtēja vide, stresi, problēmas, kā arī grūtnieces nervozitāte un pārdzīvojumi, topošās māmiņas hroniskas kaites, uzturs.

*      Nākamais iespējamais cēlonis – dzemdību trauma, ieilgušas dzemdības. Pēc ūdeņu noiešanas sievietei jādzemdē 2-7 stundu laikā. Ātras dzemdības arī var būt bērna asfiksijas cēlonis, jo dzemde strauji saraujas un aizsprosto skābekļa padevi mazulim. Daudzas sievietes brīnās: „ Es dzemdēju tik ātri, bet ar bērnu ir problēmas!” Ja dzemdības ir ieilgušas, ūdeņi jau nogājuši, tad bērnam ir novērojams skābekļa bads. Tā pati problēma ir, kad nabas saite ir aptinusies ap kaklu.  Skābekļa trūkuma dēl, pirmkārt,  cieš mazuļa nervu sistēma, smadzenes.

*      Grūtnieču toksikoze, īpaši 4. mēnesī, kad aktīvi attīstās bērna nervu sistēma.

Lai jaunā māmiņa pamanītu bērna attīstības novirzes, viņai obligāti jāzina bērna attīstības fāzes pa mēnešiem. Piemēram, pirmā mēneša beigās zīdainis jau notur galviņu, aptur skatienu, īpaši vērojot kustīgu priekšmetu, reaģē uz straujām asām skāņām. Divu mēnešu mazulis ar acīm seko māmiņas kustīgam pirkstam. Katru mēnesi bērns apgūst jaunas iemaņas. Ja divu mēnešu vecumā zīdainis netur galviņu – tas jau norāda uz problēmu un  tad steidzīgi jākonsultējas ar pediatru, neirologu un fizioterapeitu.

Kam jāpievērš īpaša uzmanība?

*      Ja bērns ļoti saspringts, mamma pat nevar izliekt taisnu mazuļa rociņu vai kājiņu, vai dūrītes tiek savilktas tā, ka pirkstiņi kļūst balti un dūrīti nevar dabūt vaļā, plaukstiņas kļūst mitras, ir asimetriska rociņu pozīcija – tas norāda uz paaugstinātu muskuļu tonusu. Ļoti stipra hipertonusa gadījumā bērns var gulēt kā radziņš.

*      Bērns pastāvīgi notur galvu vienā sānā.

*      Bērns trin kājas, līdzīgi kā braucot ar divriteni.

*      Zīdainis haotiski kustina rokas, un kustības ir straujas.

*      Ja mazulim pietrūks kalcija, bērns stipri svīst, krūts zīdīšanas laikā uz bērna deguna un virs augšlūpas parādās lieli sviedru pilieni.

*      Pēc dzimšanas apskates laikā mazulim ir caurspīdīga marmorāda - tas skaidri norāda uz veģetatīvas nervu sistēmas problēmām. Ādai jābūt rozā krāsā, pat mazliet iesārtai, jo ādas kapilāri noreaģē uz cauriešanu pa dzemdes ceļiem.

*      Noapaļots vēders.

*      Zīdainis miegā nodreb, pēkšņi sāk raudāt, strauji savelkas čokurā ( krampji!).

*      Pastāvīgi nemierīgs, raudošs bērns.

*      Bieži novērojama diatēze – kā piena alerģija. Varbūt neder barība, pat mātes piens, sakas vēdera uzpūšanās, kolikas, bērns ļoti nemierīgs. Svarīgi pārbaudīt zīdaini uz piena panesamību.

*      Vienmēr jāpārbauda ādu kroku simetrija, galvenajām kāju krokām jābūt simetriskām, tikai sīkas krokas mēdz būt asimetriskas.

*      Zēniem jāpārbauda sēklinieku maisiņš, vai abi sēklinieki ir vietā. Bīstami, ja sēklinieks laikus nav noslīdējis, jo mazajā iegurnī, kur sēklinieks var aizturēties, ir augstāka temperatūra nekā sēklinieku maisiņā, un sēklinieks var pārkarst.

 

Hipertonusi obligāti jāārstē, pat ja liekas, ka bērns attīstās labi, šis bērns sāk runāt novēloti, ir traucēta sīka motorika, un vēlāk tādi bērni bieži kļūst par hiperaktīviem bērniem. Viņiem grūti sakoncentrēties, nav uzmanības, slikta atmiņa. Var būt skolioze, jo muskuļi ir savilkti, bet kauli aug. Kamēr bērns vēl mazs, tās nav pamanāms, bet pusaudžu vecumā skolioze progresē.

Hipotonusi – samazinātie muskuļu tonusi – arī ir lielā problēma. Palielināt muskuļu tonusu ir grūtāk nekā samazināt. Mazais – kā vārīts makarons – vārgs, pat nevar savilkt dūri, nevar normāli kustināt kājas. Hipo – un hipertonusi – abi ir centrālās nervu sistēmas traucējumi, un viens no problēmas iemesliem -  bērna smadzeņu šūnu skābekļa nepietiekamība grūtniecības un dzemdību laikā.

 

*      Gūžas locītavu displāzija – pārbauda jau dzemdības nodaļā ar kājiņu atvilkšanu- dzirdams knipis pie gūžu atvilkšanas, vai viena gūža kustas brīvi, bet otrā – sliktāk. Diagnoze „ Gūžas locītavu displāzija” tiek noteikta tikai pēc rentgenizmeklējuma.

Ja vecākiem ir sūdzības vai aizdomas, uzreiz jādodas pie pediatra, neirologa, rehabilitologa un fizioterapeita. Līdz bērna 1 gada vecumam vecākiem un bērniem ir tiesības uz bezmaksas palīdzību.

*      Bērnu cerebrālo trieku (BCT) parasti konstatē jau dzemdību namā. Parasti acīmredzams hipertonuss, bērnu nav iespējams  iztaisnot. Ja ar tādu bērnu līdz 1. gadam mērķtiecīgi strādāt - viss var būt labi, neskatoties uz diagnozes nopietnību. Vingrinājumu pamatā – izstiepšanas paaugstināta muskuļu noņemšanai. Pazemināta muskuļu tonusa gadījumā – otrādi. Ļoti plaši šajos gadījumos tiek izmantota bumba. Arī māmiņas tiek apmācītas, lai kopā ar bērniem darboties speciālā vingrināšanas kompleksā, kā pareizi nēsāt bērnu. Parasti fizioprocedūras sāk no 1.mēneša, bet acīmredzamas patoloģijas gadījumā procedūras var sākt uzreiz pēc izrakstīšanās no dzemdību nama. Un nekad nezaudēt cerību!